USG
Metoda obrazowania ciała
USG to badanie obrazowe, które pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów. W ten sposób sprawdza się kondycję jamy brzusznej ,wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, piersi, tarczycy , węzłów chłonnych Można wykryć w nich nieprawidłowości, na przykład zgrubienia czy guzy.
Na czym polega USG?
Do obrazowania wnętrza ludzkiego ciała wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, w zakresie od 1 do 10 MHz. Bezboleśnie wnikają do naszego ciała i rozchodzą się, nie uszkadzając komórek. Są bezpieczne, w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich. Na dodatek nie trzeba wprowadzać do organizmu żadnych płynów, aby powstał kontrast.
Przed badaniem trzeba odsłonić odpowiedni fragment ciała, który lekarz przez przyłożeniem głowicy smaruje żelem ułatwiającym przewodzenie. Przesuwając głowicę, uzyskuje obraz całego badanego narządu
To jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, w kierunku zmian łagodnych i nowotworowych. USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii, można je powtarzać wielokrotnie.
Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku.
USG piersi, jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza, zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35-40 roku życia
również u kobiet starszych, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej, ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające mammografię.
Badanie należy wykonywać w przypadku różnego rodzaju nowopowstałych stwardnień, np. guzków czy tzw. zaciągnięć skóry, nietypowych wycieków z sutka u kobiet w ciąży i matek karmiących, zmian w brodawce lub guzków w dołach pachowych.
Jak się przygotować?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.
USG jamy brzusznej to badanie, które należy kontrolnie wykonywać co jakiś czas. Badanie to jest nieinwazyjne, a pomaga odpowiednio wcześnie zdiagnozować nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Cierpisz na przewlekłe bóle brzucha lub biegunkę? Wyczuwasz guzy w jamie brzusznej lub nagle tracisz wagę? Warto wykonać USG brzucha.
Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej uwidacznia na monitorze strukturę tych organów wewnętrznych ciała, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry. Do USG nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego (jak dzieje się to np. w przypadku RTG jamy brzusznej). USG jamy brzusznej jest wykonywane w czasie rzeczywistym i już w jego trakcie możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. W USG jamy brzusznej można nie tylko ocenić organy wewnętrzne, takie jak wątroba czy nerki, ale również przepływ w naczyniach, które je odżywiają lub są głównymi naczyniami organizmu ludzkiego (aorta brzuszna). Służy temu tzw. badanie Dopplerowskie.
Kiedy wykonuje się USG jamy brzusznej?
W badaniu USG jamy brzusznej ocenia się strukturę następujących organów wewnętrznych:
pęcherzyka żółciowego,
trzustki, śledziony,
nerek,
aorty brzusznej oraz innych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej,
wątroby.
Dzięki USG można ustalić przyczynę:
bólów brzucha,
wzdęć,
nieprawidłowego funkcjonowania wątroby,
powiększenia narządów wewnętrznych wyczuwanych podczas badania palpacyjnego przeprowadzanego przez lekarza.
W USG jamy brzusznej można wykryć:
obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym lub nerkach,
tętniaka aorty,
zapalenie wyrostka robaczkowego,
wodonercze,
powiększenie śledziony.
W badaniu Dopplerowskim można stwierdzić:
obecność przeszkody w przepływie krwi (np. zakrzep),
zwężenie światła naczynia (który może wynikać z obecności blaszki miażdżycowej),
guz oraz wrodzone nieprawidłowości.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej
Przed badaniem USG jamy brzusznej:
Należy stosować lekkostrawną dietę (bez owoców, warzyw i ciemnego pieczywa).
Nie należy spożywać napojów gazowanych.
Ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 19 dzień przed badaniem.
Po ostatnim posiłku należy przyjąć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu.
Osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny stosować łagodne (ziołowe) środki przeczyszczające na 24 godziny przed badaniem.
W dniu badania:
zgłosić się na czczo (lub 5 godzin po ostatnim lekkim posiłku);
nie palić papierosów;
nie pić kawy;
nie żuć gumy;
na pół godziny przed badaniem wypić 1 – 1,5l wody niegazowanej i nie oddawać moczu (przy badaniu pęcherza moczowego)
należy dostarczyć poprzednie wyniki badań USG
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej dzieci:
Noworodków i niemowląt nie należy karmić i poić przez 1-1,5 godziny przed badaniem. Celem oceny odźwiernika prosimy przynieść ze sobą w butelce mleko lub ewentualnie inny napój.
Dzieci od 1 do 5 roku życia – badanie powinno być wykonane co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku. Nie należy poić dziecka bezpośrednio przed badaniem.
Dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) – badanie powinno być wykonane około 4 godziny po ostatnim posiłku.
Młodzież (od 15 roku życia) – badanie powinno być wykonane około 6 godzin po ostatnim posiłku.
Dzieci z tendencją do wzdęć – o ile konieczne – powinny przyjąć Espumisan – zgodnie z zaleceniami lekarza.
Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym.
Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem.
Gdy lekarz wykryje niepokojące zmiany, wykonuje się biopsję tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie jest on przesyłany do patologa. Badania laboratoryjne pozwalają odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.
Zaleca się wykonanie USG tarczycy zwykle w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. USG tarczycy jest wykazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (rozpoznanie nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy)
Badanie USG Doppler jest stosowane w diagnostyce i leczeniu chorób naczyniowych.
W naszym ciele bezustannie krąży krew. Dociera do każdej komórki i zaopatruje ją w składniki odżywcze oraz tlen. Czasem jednak napotyka na drodze przeszkody. W wykryciu niedrożności żył i tętnic pomocne jest USG Dopplera.
Badanie to jest badaniem obrazowym umożliwiającym zmierzenie przepływu krwi z żyłach i tętnicach. Lekarz wykonujący USG Dopplera widzi, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, a gdzie dochodzi do cofania, bo np. nie domykają się zastawki żylne.
W sprawnie funkcjonującym organizmie układ krwionośny działa bez zarzutu. Jednak , gdy w naczyniach pojawiają się przeszkody typu niedomykające zastawki bądź zwężenia czy zakrzepy, które w każdej mogą się oderwać i zablokować tętnicę ( może to doprowadzić np. do zawału serca czy zatorowości płucnej). Wczesne wykrycie takich zmian w badaniu USG Dopplera pozwala uniknąć takich dramatów.
Wśród wskazań do wykonania takiego badania można wymienić, m.in.: obrzęki i ból kończyn oraz uczucia drętwienia i mrowienia nóg.
Choroby żył i tętnic w zaawansowanym stadium rozwoju mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego też nie należy bagatelizować pierwszych objawów zakrzepicy, która może prowadzić do udaru mózgu. Rozwojowi tego typu schorzeń sprzyja siedzący tryb pracy, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i cukier, palenie papierosów oraz picie alkoholu i dużej ilości kawy.
Na czym polega badanie dopplerowskie?
Badanie dopplerowskie, zwane również ultrasografią (USG) dopplerowską oraz w skrócie badaniem Dopplera, jest wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce chorób układu krążenia. Polega ono na obrazowaniu na monitorze zmian częstotliwości fal ultradźwiękowych, wysyłanych przez głowicę przykładaną do kończyn dolnych lub innych części ciała. Przy badaniu tym wykorzystuje się efekt Dopplera, który jest zjawiskiem, polegającym na powstawaniu fal o różnej częstotliwości. Dzięki temu lekarz, przeprowadzający USG Dopplera może obserwować prędkość, z jaką płynie krew i na tej podstawie wystawiać diagnozę. Badanie to wykonuje się przy użyciu aparatury, przeznaczonej do badań naczyniowych (wyposażonej w moduł Dopplera).
Zaletą USG dopplerowskiego jest nieinwazyjność, która sprawia, że badanie można wielokrotnie powtarzać. Z racji tego, że jest ono całkowicie bezpieczne, z powodzeniem można wykonywać je zarówno u dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Zaletą USG Dopplera jest również bezbolesność. Pozycja podczas badania jest uzależniona od lokalizacji naczynia, które lekarz chce uwidocznić. Przed jego wykonaniem na miejsce badania nakłada się specjalistyczny żel do USG, którego celem jest wyeliminowanie cząsteczek powietrza, które mogą negatywnie wpływać na jakość obrazu z monitora. USG dopplerowskie wykorzystywane jest do badania:
tętnic szyjnych,
tętnic podobojczykowych,
narządów jamy brzusznej: wątroby, śledziony, trzustki, nerek,
kończyn dolnych,
zmian nowotworowych, w tym szczególności guzów węzłów chłonnych i guzów tarczycy.
Badanie dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych
USG Dopplera naczyń krwionośnych, zlokalizowanych w obrębie naczyń krwionośnych nóg, służy do badania poziomu wydolności żył i tętnic kończyn dolnych.
Badanie umożliwia:
wykrywanie blaszek miażdżycowych w tętnicach,
wykrywanie zwężeń i niedrożności w naczyniach krwionośnych,
wykrywanie zakrzepów.
Dzięki badaniu Dopplera można wykryć wady wrodzone naczyń krwionośnych, miażdżycę, zakrzepicę żylną oraz tętniaki kończyn dolnych. Późne zdiagnozowanie tego typu schorzeń może doprowadzić do udaru mózgu lub innych niebezpiecznych stanów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Wśród wskazań do przeprowadzenia badania Dopplera można wymienić: żylaki, ból i obrzęk nóg, zaburzenia krążenia, drętwienie i poczucie mrowienia w kończynach dolnych, trudności w poruszaniu się oraz problemy z gojeniem się ran w obrębie nóg.
Badanie dopplerowskie kończyn dolnych – zalecenia
USG dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych nie jest badaniem skomplikowanym, dlatego też nie wymaga się od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Nie ma zaleceń dietetycznych, dlatego przed planowanym badaniem można zjeść standardowy posiłek (uwaga – ok. 3-4 godziny przed USG Dopplera aorty brzucha i tętnic biodrowych nie należy niczego jeść, ponieważ może to znacząco wpływać na wynik badania). Co istotne, nie ma przeciwwskazań, aby przed planowanym badaniem zażyć, codziennie przyjmowane lekarstwa.
BADANIE | CENA |
---|---|
USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej | |
USG dołu pachwowego | |
USG dołu podkolanowego | |
USG z dopplerem naczyń kończyn dolnych | 250zł |
USG z dopplerem naczyń kończyn górnych | 250zł |
USG z dopplerem naczyń narządów miąższowych | 250zł |
USG z dopplerem naczyń domózgowych | 250zł |
USG z dopplerem obszarów układu naczyniowego | 250zł |
USG gruczołu krokowego | 250zł |
USG macicy i przydatków (nieciężarnej) | 180zł |
USG moszny w tym jąder i najądrzy | 180zł |
USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego | 180zł |
USG piersi | 180zł |
USG szyi i węzłów chłonnych | 200zł |
USG ślinianek | 180zł |
USG tarczycy i przytarczyc | 180zł |
USG tkanek miękkich | 180zł |
USG tkanki podskórnej | 180zł |
USG węzłów chłonnych położonych powierzchownie | 180zł |
Biopsja tarczycy (cena zawiera USG) | 400zł |